اخبار و مقالات

جوشکاری سرد و گرم + مزایا و معایب آنها

جوشکاری سرد و گرم چیست ؟

جوشکاری سرد ( جوشکاری سرد و گرم)

فرآیند جوشکاری به صورت جامد برای متصل کردن چند قطعه فلز به یکدیگر را که به حرارت و یا گرما نیاز ندارند را جوشکاری سرد گفته می شود. روشی که در آن از فشار بالا و دمای پایین برای اتصال قطعات فلزی به یکدیگر استفاده می شود. بطور کلی در جوشکاری فشاری قطعه آهنی  با وجود فشار بالا و به صورت دائمی به یکدیگر می چسبند. در این روش از دمای کمتر از 400 درجه سانتی گراد استفاده می شود و به همین دلیل است که خطر آسیب رسیدن به قطعات کاهش می یابد. علاوه براین جوشکاری سرد بهترین روش برای جوش دادن قطعات حساس به حرارت و فلزات نرم است.

برای خرید دستگاه جوش co2 با گارانتی و خدمات پس از فروش تخصصی با ما تماس بگیرید.

جوشکاری سرد چیست؟

فلزاتی که می توان با جوشکاری سرد به یکدیگر جوش داد

از روش جوشکاری سرد برای فلزاتی می توان استفاده کرد که دارای نقاط ذوب پایینی هستند. آلومینیوم ، مس ريال برنج ، فولاد های ضعیف از جمله فلزات با نقطه ذوب پایین می باشند. جوش سرد بخاطر نداشتن حرارت بالا و گاز حفاظتی برای صنایعی از قبیل خودروسازی ، ساخت و ساز ، تولید قطعات الکترونیکی و… کاربردی است.

مزیت جوشکاری سرد چیست ؟

 کاهش تغییرات دمایی و تنش های حرارتی در قطعات از مزایای  روش جوش سرد است. بدین معنا که قطعات بعداز جوشکاری سرد ، کمتر به خطر شکستگی و تغیییر شکل دچار می شوند. علاوه بر اینها  جوشکاری سرد اغلب  سبب صرفه جویی درزمان و هزینه  نگهداری ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده برای جوشکاری است. از دیگر قابلیت های این روش  جوشکاری قطعات با ضخامت های بالا نسبت به  روش های داغ بالاتر هستند.

معایب جوشکاری سرد چیست ؟

قابلیت اتصال کم : در جوشکاری سرد قابلیت اتصال فلزات  به یکدیگر کمتر است و نیاز به استفاده از مواد جانبی برای افزایش قابلیت اتصال است.

ضعف در مقاومت فلزات : جوشکاری سرد  سبب ضعف در مقاومت فلزات شده و فلزات پس از جوشکاری سرد به راحتس شکسته می شوند.

تغییر در خواص فلزات : جوشکاری سرد باعث تغییر در خواص فلزات مانند سخت شدن ، تغییر رنگ و بافت و… می شود.

نقص های جوش : در این روش نقص های جوشکاری بسیار رایج است که باعث کاهش استحکام و پایداری  جوش وی شود.

زمان بر بودن : یکی دیگر از معایب جوش سرد  زمان طولانی  تر و پر هزینه تر بودن ان نسبت به روش های داغ است.

آرال ماشین مرکز تخصصی فروش دستگاه جوش و برش در ایران، بدون واسطه خرید کنید

کاربرد جوشکاری سرد

همانطور که گفته شد جوش سرد روشیاست که در آن اتصال قطعات  بدون حرارت و با فشار الکترود های خاص صورت می گیرد.

جوشکاری گرم ( جوشکاری سرد و گرم )

جوشکاری گرم فرآیند جوشکاری است که در آن قطعات فلزی  با استفاده از حرارت بالا به یکدیگر متصل می شوند. این روش برای اتصال دو قطعه  فلزی از دمای  بین 400 تا 3000 درجه سانتی گراد استفاده می کند. جوش گرم بدین صورت است که دو قطعه بعداز قرار گرفتن در دمای بالا  گرم شده و در نهایت با فشار و جریان الکتریکی  به یکدیگر متصل می شوند. از روش جوش گرم برای اتصال  قطعات فلزی ضخیم و سنگین استفاده می شود . چراکه دارای نقاط ضعف کمتر و در نقاط جوش بسیار پایدار و قابل اعتماد است.

جوشکاری گرم چیست ؟ - جوشکاری سرد و گرم

فلزاتی که می توان با جوشکاری گرم جوش داد ( جوشکاری سرد و گرم )

از این روش برای جوش دادن فلزاتی از قبیل موارد ذیل می توان استفاده کرد :

  • فولاد
  • آلومینیوم
  • مس
  • نیکل
  • تیتانیوم
  • استیل ضد زنگ
  • برنج
  • آهن گالوانیزه
  • نقره و طلا

مزیت جوشکاری گرم

قابلیت جوشکاری مواد با ضخامت بالا : در این روش موادی که ضخامت بالا دارند را به راحتی  جوشکاری می شوند.

کنترل دقیق دما : دمای محل جوشکاری در این روش به راحتی کنترل شده و این اجازه را می دهد تا فرآیند جوشکاری با دقت بالاتر و بهبود کامل  صورت گیرد.

قابل استفاده در تعمیرات:  این روش به دلیل اینکه فرایند راحتی است و در کمترین زمان ممکن و با صرف هزینه کمتر  جوشکاری را انجام می دهد برای تعمیرات فولاد ، لوله های گاز و سایر قطعات صنعتی را فراهم می کند.

کیفیت بالا : همانطور که گفته شد این روش دارای کنترل دقیق دما را دارد و به همین دلیل  باعث افزایش  کیفیت جوش محصول می شود.

قابل استفاده در صنایع مختلف : صنایعی از جمله خودروسازی، هوافضا، نفت و گاز، ساختمان، و… از این روش برای جوشکاری استفاده می کنند.

مزایا و معایب جوشکاری گرم

معایب جوشکاری گرم

مصرف انرژی بالا : جوشکاری گرم نیاز به انرژی بالایی دارد و ممکن است باعث افزایش هزینه های تولید شود.

آلودگی هوا : در جوشکاری گرم، گازهای آلوده و دود تولید می شوند که ممکن است به سلامت کارگران و محیط زیست اسیب برساند.

نقص در جوش : در صورت عدم رعایت شرایط مناسب، جوش های نامناسب و با نقص تولید خواهد شد که ممکن است باعث خطرات جدی برای ساختمان یا قطعات باشد.

نیاز به تجهیزات پیچیده : برای انجام جوشکاری گرم، تجهیزات پیچیده ایی  مانند قوس الکترود، لحظات الکترون، لحظات لیزر، و… نیاز است که هزینه بر هستند.

زمان بر بودن : جوشکاری گرم زمان بر است و ممکن است باعث تاخیر در تولید شود.

برای خرید دریل مگنت، دستگاه پخ زن، ایرلس برقی با همراه با گرانتی و خدمات پس از فروش تخصصی تماس بگیرید

کاربرد جوشکاری های گرم

 جوشکاری یک روشی است که با فشار و حرارت قطعات فلزی یکدیگر متصل می شوند.در این روش، قطعات فلزی به صورت مستقیم به هم متصل می شوند و نیاز به استفاده از هیچ نوع پایه یا الکترود جداگانه ایی ندارند. برا یاتفاده از کاربرد جوشکاری گرم، قطعات فلزی را در دستگاه قرار داده و باتنظیم دمای مناسب، حرارت لازم برای جوشکاری را تولید می کند. سپس با بکارگیری از فشار مناسب، قطعات به هم متصل می شوند. این روش جوشکاری بسیار سریع و کاملا خودکفاست و برای جوشکاران حرفه ایی و صنعتگران مناسب است. همچنین، کاربرد های آن شامل صنعت خودروسازی، ساخت ساختمان ها، تولید لوله های فلزی و … می باشد.

جوشکاری سرد و گرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.