اخبار و مقالات

تعمیر و نگهداری از ماشین پخ زنی

تعمیر و نگهداری از ماشین پخ زنی

دستگاه پخ زن یکی دیگر از انواع ابزار های برقی صنعتی است که در انواع مختلف با کاربردی های متفاوت برای ایجاد پخ برروی لبه فلزات، و حتی شیشه و پلاستیک طراحی و ساخته شده است. این ابزار صنعتی مهمترین ابزار برای انواع صنایع فلزات است، که  برای داشتن عمر طولانی و استفاده بهینه از این دستگاه ها  باید روش های نگهداری و یا سرویس به موقع آن را بدانید و به آن اهمیت دهید. در ادامه راه های نگهداری درست از پخ زن و مواردی که ممکن است برای آن به وجود بیاید را برای شما بازگو خواهیم کرد.

برای خرید دریل مگنت با گارانتی و خدمات پس از فروش تخصصی با ما تماس بگیرید

تعمیر و نگهداری از ماشین پخ زنی ( سرویس منظم )

ماشین پخ زنی ابزاری است که با نگهداری روزمره و استفاده درست از آن از خرابی آن ممانعت می کند. سرویس منظم و نگهداری دست این دستگاه سبب تداوم کارایی و افزایش طول عمر ماشین پخ زن را تضمین می کند. موارد مهم و نکات ضروری برای نگهداری از آن شامل :

  • روانکاری دستگاه : برای اینکه قطعات عملکر درستی داشته باشند باید بصورت صحیح رونکاری طبق زمان بندی درست صورت گیرد.
  • تمیزکردن دستگاه بعداز استفاده: بعداز هربار استفاده گرد و غبار، خرده های باقی مانده آهن که در زمان پخزنی جمع شده اند را تمیز کنید، برای این کار می توانید از یک پارچه و یا برس نرم استفاده نمایید.
  • بررسی دستگاه از لحاظ ظاهری : بعداز اتمام کار پخ زن را مورد بررسی قرادهید تا از هرگونه خوردگی، قطع شدن اتصالات و … تسمه ها، چرخ دنده ها، بیرینگ ها، اتسالات الکتریکی و… مطلع شوید و در صورت وجود مشکل آن را سریعا برطرف کنید.
  • آخرین کار و  مهمترین کار کالیبره کردن است : زاویه پخ، نرخ پیشروی ، عمق پخ زنی ، و… را مورد بررسی قرارداده و کالیبر کنید.
نگهداری از ماشین پخ زن

مشکلات رایج در ماشین های پخ زن ( تعمیر و نگهداری از ماشین پخ زنی )

در برخی موارد ممکن است به وجود سرویس و نگهداری منظم دستگاه دچار مسائل مختلف و مشکلاتی شود. داشتن اطلاعات لازم از انواع مشکلات رایج و نحوه رفع آنها می تواند برای اپراتوری که از پخ زن استفاده می کند بسیار ضروری باشد.

عدم یکنواختی در پخ زنی ها : اگر در زمان پخ زدن متوجه غیر یکنواختی دستگاه شدید باید موارد گفته شده ذیل را بررسی کنید.
  • وضعیت تیغه های دستگاه : زمانی که تیغه ها فرسوده و کند شده باشند باید تعویض و تیغه های جدید را جایگزین کنید.
  • نرخ پیشروی: باید از نرخ پیشروی  صحیح دستگاه اطمینان حاصل نمایید.
  • هم راستا بودن : از قرار گرفتن دستگاه برروی قطعه کار بصورت درست را بررسی کنید که اگر صحیح نباشد پخ های یکنواخت  نخواهید داشت.
داشتن ارتعاش و نویز : اگر دستگاه صدای زیادی تولید می کند و می لرزد موارد زیر را در نظر بگیرید.

بررسی متعلقات : پیچ هاف مهرها، و بست های دستگاه را بررسی کنید و محکم ببندید . چرا که شل بودن آنها سبب لرزش دستگاه برروی قطعه کار می شود.

فوندانسیون: پخ زن باید برروی یک سطح پایدار و تراز شده قرارگیرد تا بتواند بدون ارتعاش علمیات را به درستی  انجام دهد. وجود ناهمواری سبب ارتعاش و لرز برروی قطعه کار می شود.

میزان کشش تسمه : قبل از شروع بکار پخزنی باید کشش تسمه را بررسی کنید و تنظیم نماید. تنظیم نبودن آن سبب لرزش های زیاد می شود.

مشکلات الکتریکی : اگر پخ زن روشن نمی شود و مسائل الکتریکی دارد،  موارد زیر را بررسی کنید.

انواع مشکلات ماشین پخ زنی
منبع تغذیه: اطمینان از اتصال  سیم برق  دستگاه به منبع تغذیه، و همچنین سیم برق را از هرگونه مشکل بررسی کنید.

جعبه فیوز دستگاه : اگر دستگاه روشن نمی شود باید بریدگی فیوز و وضعیت فیوز را مورد بررسی قرار بگیرید.

اتصالات الکتریکی : شل بودن سیم ها و اتصالات الکتریکی ممکن است آسیب دسده باشند، بناربراین در صورت روشن نشدن این قسمت را نیز می توانید بررسی کنید  و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.

تعمیر ماشین پخ زنی (تعمیر و نگهداری از ماشین پخ زنی)

داشتن دانش و مهارت های کافی و لازم در استفاده از انواع ماشین الات صنعتی چون پخ زن برای نگهداشت صحیح برای داشتن عملکرد بهینه و افزایش طول عمر دستگاه بسیار حیاتی است. اپراتور با داشتن تخصص و اطلاعات لازم و نگهداری درست دستگاه می تواند علاوه بر عملکرد و تولید قطعه با کیفیت، دستگاهی با طول عمر بالا خواهد داشت. روانکاری، تمیزکاری، کالیبره کردن، فندانسیون  و بازرسی قسمت های الکترونیکی از جمله کارهایی بسیار مهم و ضروری برای رسیدن به هدف باشد.

با در نظر گرفتن تمای این نکات می توانید به نتیجه کار با کیفیت بالا دست پیدا کنید. باید بدانید دستگاه های پخ زن با برند های مطرح جهانی دارای کیفیت های بسیار بالایی است که حتی یک مورد هم خرابی نداشته، اما اگر دستگاه شما دچار مشکل شد و نتوانستید آن را برطرف کنید، باید دستگاهتان را به دستان یک متخصص بسپارید. آرال ماشین مرکزتخصصی فروش دستگاه پخ زن ، آماده ارائه خدمات به شما صنعتگران عزیز می باشد.

تعمیر ماشین پخ زن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *